En familie på fire rejser til en afsidesliggende ø i Danmark, for at holde jul. Øen styres med hård hånd af en stærkt religiøs gruppe, der lever i balance med frygtelige skabninger i skoven, der viser sig at være … nisser. Sådan er præmissen for en ny dansk Netflix-serie, Nisser, der skal følge op på successen med The Rain (læs vores anmeldelse her).
Da pigen i familien finder en såret baby-nisse og bringer den med sig hjem, forstyrrer hun uforvarende balancen mellem mennesker og nisser og kaster alle i øen ud i en kamp på liv og død, for tro, familie og ren overlevelse.
Der er endnu ikke nogen informationer om, hvornår Nisser få premiere. Men den er – ligesom The Rain – lavet af danske Miso Film, der i øvrigt også stod bag Ole Bornedals DR-serie 1864. Serien er i seks afsnit og optaget i Danmark.
Artiklen fortsætter efter annoncen

